More

  Hangi ülkelere seyahat kısıtlaması vardır?

  Avrupa Konseyi bu hafta aldığı kararla 30 gün boyunca AB ülkelerine yönelik zorunlu olmayan seyahatleri kısıtlama kararı aldı. Ülkeler sınır rejimlerine yönelik katı kurallar uygulamaya başladı. Doktorlar, hemşireler ve yük taşımacılığı yapanlar bu seyahat kısıtlamasından muaf tutuluyor. Avrupa Birliği sınırları içerisinde ülkelerine dönmek için seyahat edenlere de izin verilecek.

  ABD

  Geçen cumartesi akşamı ABD Devlet Başkanı Yardımcısı Mike Pence 16 Mart itibariyle Birleşik Krallık ve İrlanda seyahatlerinin askıya alınacağını açıkladı.

  Ardından bu karara Schengen Bölgesi’ndeki 26 Avrupa ülkesi de eklendi. Bu ülkeler arasında: Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre yer alıyor.

  Son 14 gün içerisinde Çin ve İran’da bulunanların ülkeye girişi yasaklandı. Son 14 günde Çin’de bulunan ABD vatandaşlarının ise sağlık taramasının yapıldığı, belirlenen 11 havalimanı üzerinden ülkeye giriş yapabileceği açıklandı.

  Bu havalimanları Atlanta, Chicago, Dallas, Detroit, Honolulu, Los Angeles, New York (JFK or EWR), San Francisco, Seattle ve Washington havalimanları olarak açıklandı.

  Donald Trump, 18 Mart’ta zorunlu seyahatlerin dışında Kanada ile ABD arasındaki sınır kapılarını kapatacaklarını açıkladı.

  ABD Dışişleri Bakanlığı 19 Mart’ta COVID-19 nedeniyle global seyahat uyarısını 4. Seviyeye çıkardı.

  ALMANYA

  Alman İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “AB üyesi ülkelerin vatandaşlarının çok acil bir durum olmadığı sürece Avusturya, İspanya, İtalya, İsviçre, Lüksemburg ve Danimarka’dan uçak ve gemi seyahatlerinin yasaklandığı” belirtildi.

  Hava yolu yolcularının sadece ülkesine gitmek isteyenlerin transit uçuşlar için kullanılabileceği açıklandı.

  Almanya, 15 Mart itibariyle Avusturya, Fransa, İsviçre, Danimarka ve Lüksemburg sınırlarında sınır kontrollerine başladı.

  ARJANTİN

  Arjantin giriş – çıkışlar kapalı. Ülke karantinada, vatandaşlar sadece temel ihtiyaçlarını almak ya da doktor randevularına gidebilmek için dışarıya çıkabiliyor. Polis devriyelerle sokağa çıkma yasağını kontrol ediyor.

  AVUSTRALYA

  20 Mart, saat 9:00 itibariyle Avustralya vatandaşı olmayanların, çalışma ve oturma izni olmayanların ülkeye girişlerinin yasaklandı.

  Avusturya vatandaşları, ülkelerine giriş yapabiliyor fakat14 gün süresince karantina altında tutuluyor.

  COVID-19 nedeniyle Avustralya’da global seyahat uyarısını 4. Seviyeye çıkardı.

  AVUSTURYA

  Kara sınırlarında kontrollere başladı. İtalya, Çin, İran ve Güney Kore’den girişleri yasakladı. Duraklama yapmama kaydıyla transit geçişlere izin veriliyor.

  BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

  Birleşik Arap Emirlikleri tüm turistik vizeleri ve çoğu çalışma iznini vermeyi askıya aldı.

  BAE, vatandaşlarının geçici olarak yurt dışına seyahat etmelerini de yasakladı.

  BOLİVYA

  20 Mart itibariyle ülkeye yönelik tüm uluslararası uçuşlar askıya alındı. 19 Mart’tan itibaren sınırlar kapatıldı. Sadece Bolivya vatandaşlarının ve ticari taşımacılık yapanların giriş – çıkışına izin veriliyor.

  ÇEKYA

  Çekya, 12 Mart tarihinde 30 günlük olağanüstü hal ilan etti. Sınırlarını kısmen kapatma kararı aldı. Vatandaşlarına yüksek risk taşıyan ülkelere seyahat etmelerini yasakladı.

  Giriş yasağı uygulanan ülke vatandaşları: Çin, Güney Kore, İran, İtalya, İspanya, Avusturya, Almanya, İsviçre, İsveç, Birleşik Krallık (İngiltere), Norveç, Danimarka ve Fransa

  ÇİN

  Pekin’e yurt dışından giriş yapan tüm yolcular belirlenen tesislerde 14 gün boyunca karantina altında tutuluyor.

  İş amacıyla Pekin’e seyahat edenler devletin belirlediği otellerde konaklama yapabiliyor. Ayrıca coronavirus taşıyıp – taşımadığına yönelik kontrole tabi tutuluyor. Test sonuçları belirlenene kadar ayrılmalarına izin verilmiyor.

  Pekin, Şangay ve Guangzhou’ya İran, İtalya, Japonya ve Güney Kore’den gelenler 14 gün boyunca karantinada tutuluyor.

  Güney Kore, İtalya, İran, Japonya, Fransa, İspanya, Almanya, ABD, İngiltere, İsviçre, İsveç, Belçika’dan Şangay’a seyahat edenler kendilerini 14 gün boyunca self karantina altına almak zorunda.

  19 Mart’ta Çinli yetkililer önümüzdeki günlerde Pekin’e giden bazı uluslararası uçuşların sağlık taramaları için yakındaki şehirlere yönlendirileceğini duyurdular.

  DANİMARKA

  Danimarka, 13 Nisan tarihine kadar sınırlarını kapattığını açıkladı. Sadece Danimarka vatandaşları ve ticari taşımacılık yapanlar ülkeye giriş yapabiliyor.

  ENDONEZYA

  Endonezya vatandaşlarının ve oturma izni olanların dışında son 14 gün içinde Çin, İtalya, Güney Kore ve İran’da bulunan yolcuların, havayolu mürettebatın ülkeye girişine ve transit geçişine izin verilmiyor.

  FAS

  Coronavirus ile mücadele kapsamında ikinci bir duyuruya kadar tüm uçuşları askıya aldı.

  FİLİPİNLER

  Havayolu firması Cebu Pacific, 19 Mart – 14 Nisan tarihleri arasındaki iç ve dış hatlar olmak üzere tüm uçuşlarını iptal etti.

  GÜNEY KORE

  Son 14 gün içerisinde Çin’in Hubei Eyaleti’nde bulunan ve bu bölgenin pasaportuna sahip olan kişilerin girişine izin verilmemektedir.

  Hubei Eyaleti’ndeki Wuhan Konsolosluğu tarafından verilen Kore vizeleri ve 9 Mart 2020’den önce Japonya vatandaşlarına (Japonya’daki Kore Diplomatik Misyonları tarafından) verilen vizeler geçersizdir. Bu kurallar, havayolu mürettebatı için geçerli değildir.

  Tüm yolcular Güney Kore’ye giriş yaparken termal ısı kontrolünden geçmektedir. Coronavirus semptomları gösterenler teste tabi tutulup; karantina altına alınacaktır.

  HIRVATİSTAN

  Ülke vatandaşlarının dışındaki, Çin’in Hubei, Almanya’nın Heinsberg bölgelerinden, İran, İtalya ve Güney Kore’nin Daegu kentinden ve Cheongdo bölgesinden seyahat eden yolcu ve havayolu mürettebatı 14 gün boyunca karantina altında tutuluyor. Ülke vatandaşlarının ise 14 gün boyunca kendilerinin karantina uygulamaları gerekiyor.

  Yine Hırvatistan vatandaşı olmayan Çin’in ve Güney Kore’nin diğer bölgelerinden ve Hong Kong, Japonya ve Singapur’dan seyahat eden yolcuların ve havayolu mürettebatının 14 gün boyunca self-karantina uygulamaları gerekiyor.

  HİNDİSTAN

  18 Mart tarihi itibariyle Avrupa Birliği ülkeleri, İzlanda, Liechtenstein, Norveç, İsviçre, Türkiye ve Birleşik Krallık’tan gidecek tüm yolcuların Hindistan’a girişi yasaklandı.

  Tüm turistik vizeler askıya alındı.

  Çin, Fransa, Almanya, İran, İtalya, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar ve Umman’dan kendi vatandaşları dahil gelen tüm yolcular için 14 günlük karantina kararı alındı.

  İSPANYA

  İspanya’da olağanüstü hal ilan edildi. Bu kapsamda ülke içinde gerçekleştirilecek seyahatler olmak dahil önemli kısıtlamalar uygulanmaktadır.

  İspanya – Portekiz sınırı kapatıldı. İki ülke arasında belirlenen 9 noktadan sadece mal taşımacılığı yapanlar ve görevlerini belgeleyen çalışanlar geçiş yapabilmektedir.

  İTALYA  

  Alessandria, Asti, Lombardiya, Modena, Novara, Padova, Parma, Pesaro ve Urbino, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini, Treviso-Venice, Verbano-Cusio-Ossola ve Vercelli bölge ve kentlerinde yer alan havalimanlarından İtalya’ya girişe hiçbir şekilde izin verilmiyor.

  JAPONYA

  Japonya, son 14 gün içinde Çin, Güney Kore veya İtalya bulunan yolcuların ülkeye girişini yasakladı.

  Japonya, vatandaşlarının İzlanda, İtalya, İspanya ve İsviçre’ye seyahat etmemelerine yönelik bir seyahat uyarısı yayımladı.

  KAMBOÇYA

  17 Mart’tan itibaren 30 gün boyunca İtalya, Almanya, İspanya, Fransa ve ABD’den gelen yabancı uyruklulara giriş yasağı koydu.

  KANADA

  Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 16 Mart’ta Ottawa’da düzenlenen toplantıda Kanada ve ABD vatandaşı veya daimi ikametgahı olmayan kişilerin ülkeye girişlerinin yasaklandığını söyledi.

  18 Mart tarihinde ise Donald Trump’un açıklaması üzerine iki ülke arasında zorunlu seyahatlerin dışında giriş – çıkışlar tamamıyla yasaklandı.

  KOLOMBİYA

  Kolombiya, kendi vatandaşlarının veya kalıcı oturuma sahip olanların ve diplomatların dışında kalan kişilerin ülkeye girişine izin vermiyor.

  MACARİSTAN

  Macaristan vatandaşı olmayan diğer ülkelerin vatandaşlarına sınırlarını kapattı.

  MALEZYA

  18 Mart itibariyle vatandaşlarının yurt dışına çıkışlarını yasaklarken; yabancı turistlerin ülkeye girişlerini kısıtlama kararı aldı.

  MISIR

  19 Mart tarihinden itibaren iki hafta boyunca tüm uçuşları askıya aldı.

  NİJERYA

  20 Mart tarihinden itibaren Çin, İtalya, İran, Güney Kore, İspanya, Japonya, Fransa, Almanya, ABD, Norveç, Birleşik Krallık, Hollanda ve İsviçre vatandaşlarının Nijerya’ya girişlerini kısıtladı.

  NORVEÇ

  İskandinavya ülkelerinin dışından Norveç’e seyahat edenlere 14 günlük karantina zorunluluğu getirildi.

  PERU

  16 Mart’tan itibaren 30 gün süreyle Avrupa ve Asya’dan gidiş – geliş yönünde tüm uçuşlar askıya alındı.

  RUSYA

  Çin, Hong Kong, Makao, İran ve İtalya vatandaşlarının ülkeye girişine izin verilmiyor. Havayolu mürettebatı, Rusya’da çalışma ve oturma izni olanlar bunun dışında tutuluyor.

  Çin, Fransa, Almanya, Güney Kore ve İspanya’da bulunan ve Moskova’da kalmayı planlayan yolcular için 14 günlük self-karantina zorunluluğu bulunuyor.

  Rusya, Çin ile olan sınırının ardından Belarus sınırını da kapatma kararı aldı.

  RUANDA

  Ulusal havayolu firması RwandAir, 20 Mart tarihinden itibaren tüm uçuşlarını 30 gün süreyle askıya aldı.

  SİNGAPUR

  Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İran ve Güney Kore’den seyahat edenlere giriş yasağı uygulanıyor.

  21 Mart tarihi itibariyle ülkeye giriş yapan herkese 14 günlük karantina zorunluluğu getirildi. Ziyaretçiler, resmi makamlara karantinaya girecekleri yerin adresini bildirmek ve kanıtlamak zorunda.

  Sağlık Bakanlığı, tüm Singapur vatandaşlarının yurt dışı seyahatlerini ertelemeleri gerektiği yönünde uyarıda bulundu.

  Son 14 gün içerisinde, ASEAN Ülkeleri (Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler, Singapur, Bruney, Vietnam, Laos, Myanmar ve Kamboçya) Japonya, İsviçre ve Birleşik Krallık’a seyahat edenler ve bu ülkelerde bulunanlar 14 gün karantina altında tutulacak ve denetlenecekler.

  SRİ LANKA

  18 Mart tarihinden itibaren iki hafta boyunca ülkeye yönelik tüm uçuşlar askıya alındı.

  SUUDİ ARABİSTAN

  15 Mart’tan itibaren iki hafta süreyle tüm uluslararası uçuşları askıya aldı.

  Suudi Arabistan 21 Mart tarihi itibariyle, ise ülke genelinde tüm iç uçuşların yanı sıra toplu taşıma hizmetlerini de (otobüs, taksi ve tren) 14 gün süreyle durdurma kararı aldı.

  TAYLAND

  19 Mart’tan itibaren Sivil Havacılık Otoritesi ülkeye gelen herkesten sağlık belgesi isteyecek.

  Havayolu firmaları ise yolcunun yakın dönem seyahat geçmişine bakıp riskli bölgelerde bulunup bulunmadığını kontrol edecek. Son 72 saat içerisinde alınmış, yolcunun enfeksiyon riski taşımadığını ortaya koyan bir belge talep edilecek. Yolcu en 100 bin dolarlık sağlık sigortası kapsamında olacak.

  Tayland’ın vize muafiyetini askıya aldığı ülkeler ise şöyle: Hong Kong, Güney Kore ve İtalya

  Vize verilmesinin askıya alındığı 18 ülke: Bulgaristan, Bhutan, Güney Kıbrıs, Etiyopya, Fiji, Gürcistan, Hindistan, Kazakistan, Malta, Meksika, Nauru, Papua Yeni Gine, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, Özbekistan, Vanuatu ve Çin

  Bundan sonraki süreçte ikinci bir duyuruya kadar Tayland vizesine başvuracaklar; sağlık belgesi sunmaları gerekecek.

  TÜRKİYE

  Avusturya, Belçika, Çin, Danimarka, Fransa, Almanya, İran, Irak, İtalya, Hollanda, Norveç, İspanya, Güney Kore veya İsveç’ten gelenleri veya son 14 gün içerisinde bu ülkelerde bulunan yolcuların Türkiye’ye girişine veya transit geçişine izin verilmiyor. Türk vatandaşları ve oturum hakkı olanlar muaftır.

  UKRAYNA

  Ukrayna hükümetinin geçici olarak Ukrayna vatandaşları ve oturum izni sahiplerinin dışındaki kişilere girişleri yasakladığını açıklamasının ardından Ukrayna Uluslararası Havayolları; 17 Mart – 31 Mart tarihleri arasındaki tüm uçuşlarını iptal etti.

  ÜRDÜN

  Ürdün Başbakanı Omar al Razaz, 17 Mart tarihinden ikinci bir açıklamaya kadar ülkeye yönelik tüm uçuşların (geliş-gidiş) askıya alındığını duyurdu. Kargo uçuşları bu kapsamın dışında bırakıldı.

  Diplomatik misyon üyeleri, uluslararası kuruluşların temsilcileri haricinde kalan tüm yolcuların ülkeye kara, deniz ve havayoluyla girişini yasakladı.

  VİETNAM

  Son 14 gün içinde Schengen Bölgesi’nde yer alan 26 Avrupa ülkesinde ve İngiltere’de bulunanlara Vietnam’a giriş veya transit geçiş yapmalarına izin verilmiyor.

  YENİ ZELANDA

  Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, 19 Mart’tan itibaren yabancıların ülkeye girişini yasakladıklarını açıkladı.

  Yeni Zelanda – Avusturalya arasında vizesiz olarak gerçekleştirilen giriş – çıkışlar da bu kapsamda askıya alındı.

  Share

  Dünya geneli
  66,211,027
  Total confirmed cases
  Updated on 5 December 2020 01:52
  Italy
  1,688,939
  Toplam vaka sayısı
  Updated on 5 December 2020 01:52
  Spain
  1,699,145
  Toplam vaka sayısı
  Updated on 5 December 2020 01:52
  Iran
  1,016,835
  Toplam vaka sayısı
  Updated on 5 December 2020 01:52
  Germany
  1,152,283
  Toplam vaka sayısı
  Updated on 5 December 2020 01:52

  Son haberler

  Corona virüs aşısında son durum ne, ne zaman çıkacak?

  Corona virüsüne karşı tüm ülkeler sıkı tedbirler alırken, birçok ülke aşı çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Pfizer tarafından yapılan açıklamada, geliştirilen corona virüsü...

  Pandemide diş sıkma sorunu da arttı! – Sözcü Gazetesi

  Diş gıcırdatma ya da tıp dilindeki adıyla bruksizm, genellikle yoğun stres yaşayan kişilerde görülen bir sorun. Bruksizmin pandemi sürecinde artan kaygı ve stresle...

  Türkiye ile Rusya arasında corona aşısı görüşmesi

  Sağlık Bakanı Koca, sosyal medya hesabından Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Murashko ile bir telefon görüşmesi yaptığını duyurdu.Koca, görüşmeyle ilgili paylaşımında “COVID-19 aşı çalışmaları...

  Sıkça sorulan sorular

  Corona virüs aşısında son durum ne, ne zaman çıkacak?

  Corona virüsüne karşı tüm ülkeler sıkı tedbirler alırken, birçok ülke aşı çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Pfizer tarafından yapılan açıklamada, geliştirilen corona virüsü...

  Pandemide diş sıkma sorunu da arttı! – Sözcü Gazetesi

  Diş gıcırdatma ya da tıp dilindeki adıyla bruksizm, genellikle yoğun stres yaşayan kişilerde görülen bir sorun. Bruksizmin pandemi sürecinde artan kaygı ve stresle...

  Türkiye ile Rusya arasında corona aşısı görüşmesi

  Sağlık Bakanı Koca, sosyal medya hesabından Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Murashko ile bir telefon görüşmesi yaptığını duyurdu.Koca, görüşmeyle ilgili paylaşımında “COVID-19 aşı çalışmaları...

  Corona virüsü akıl sağlığını da tehdit ediyor

  Oxford Üniversitesi araştırmacılarından corona virüsüne (Covid-19) karşı yeni bir uyarı geldi. İngiliz araştırmacıların yürüttüğü çalışmaya göre, Covid-19 tanısı konulan kişilerin yüzde 20’sinde 90...

  İstanbul Tabip Odası: Salgın kırana dönüştü, acil kapanma zamanı

  Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybeden Dr. Mesut Cem İlkin ve Dr. Yalçın Özdemir’i anmak için bir araya gelen İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim...

  10 soruda Türk bilim insanlarının bulduğu corona aşısı

  Bugünlerde tüm dünya onları konuşuyor: Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci. Aslen Türk olan bilim insanları Uğur Şahin ve eşi Özlem...

  Benzer Makaleler

  Corona virüs aşısında son durum ne, ne zaman çıkacak?

  Corona virüsüne karşı tüm ülkeler sıkı tedbirler alırken, birçok ülke aşı çalışmalarına devam...

  Pandemide diş sıkma sorunu da arttı! – Sözcü Gazetesi

  Diş gıcırdatma ya da tıp dilindeki adıyla bruksizm, genellikle yoğun stres yaşayan kişilerde...

  Türkiye ile Rusya arasında corona aşısı görüşmesi

  Sağlık Bakanı Koca, sosyal medya hesabından Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Murashko ile bir...

  Corona virüsü akıl sağlığını da tehdit ediyor

  Oxford Üniversitesi araştırmacılarından corona virüsüne (Covid-19) karşı yeni bir uyarı geldi. İngiliz araştırmacıların...