More

  Prof. Dr. Omay: ’70 milyon kişiye teşhis konulduğunda, 3’üncü döneme girilecek

  ‘Herkes Zirve Noktasını Merak Ediyor’ adlı bir konuşma hazırlayan Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi ve Türkiye Ekonomi Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tolga Omay, corona virüsüne (Covid-19) ilişkin detaylı analizler yaptı. “Doğrusal olmayan Ekonometrik Model” ile analizlerini yapan Omay, Covid-19’un dünya ve Türkiye’deki durumuna ve etkilerine ilişkin önemli sonuçlar ortaya koydu.

  Prof. Dr. Omay, ortaya koyduğu çalışmaya ve pandemi sürecine ilişkin açıklamalar yaptı. Prof. Dr. Tolga Omay, “Geleneksel yöntemlerin uzun dönemli öngörü yapma yeteneklerinin kısıtlı olmasından dolayı çalışma arkadaşlarım ile birlikte uzun dönemli sağlıklı öngörüler elde edebilecek yeni bir metot geliştirdik.

  Bu metot üzerinden uzun dönemde, pandeminin zirveye ulaştığı günlerde toplam vaka sayısının kaç olacağı, zirve gününe kaç günde ve hangi gün ulaşılacağı belirlenmiştir. Bu sayede, pandeminin henüz başlangıç dönemlerinde gelecekte ulaşabileceği hacim öngörülebilmektedir.

  Salgının başlamasını izleyen 1-2 hafta içerisinde elde edilen verilerle, salgının kaç gün süreceği, virüsten etkilenecek kişi sayısının hangi rakamlara çıkabileceği geliştirilen model tarafından belirlenebilmektedir. Kritik öneme sahip olan sayıların erken dönemde öngörülebilmesi, alınacak tedbirlerin salgın ile en etkili şekilde mücadele edilmesine imkan verecek, başta yoğun bakım olmak üzere hasta yatak kapasitesinin optimal düzeyde ayarlamasını ve alınan tedbirlere gerekli düzeyde uyulmaması halinde ortaya çıkacak alevlenmelerin sinyallerinin erken dönemde alınmasına imkan tanıyacaktır” dedi.

  HAFTA İÇİ SALGIN YOKMUŞ GİBİ DAVRANILIYOR

  Omay, modelin parametrelerinin, pandemi mücadelesinde başvurulan tedbirler değiştirildiğinde, değiştirilmekte olduğunun da altını çizdi. Çalışmanın en son 14 Nisan’da güncellemiş olduğunu belirten Omay, “Yapmış olduğum değerlendirmeler neticesinde, sokağa çıkma kısıtlamalarının az da olsa bir sapmaya sebebiyet verdiği ve zirve noktasına ulaşmayı geciktirmiş olduğunu belirledim.

  Vatandaşlarımız hafta sonu sokağa çıkmadıkları için pandemi mücadelesinde görevlerini yerine getirdiklerini düşünmekte, ancak ne yazık ki, hafta içi adeta salgın yokmuş gibi davranmaktadır” şeklinde konuştu.

  BAZI ÜLKELERDE PANDEMİ ÇOK UZUN SÜRECEK

  Çalışmadan elde ettiği sonuçların arasında en ilginç sonucun ne olduğu sorulması üzerine Omay, “Beni en şaşırtan bulgu; bazı ülkelerin pandemiyle oldukça uzun bir süre mücadele edecek gibi gözükmektedirler ki salgını uzun süre gündemlerinde tutacak olan ülkeler, güneyimizde kalan ve Osmanlı toprakları şeklinde adlandırabileceğimiz bir coğrafyada bulunmaktalardır” ifadelerini kullandı.

  Omay, “Pandemi, ne yazık ki Afrika’da çok uzun sürecek gibi gözükmektedir. Bazı Orta Doğu ülkeleriyle Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde salgın oldukça uzun sürecek gibi gözükmektedir. Adı geçen ülkelerde kontrol amaçlı tedbirlerin yeterince alınmaması gerçeğiyle karşı karşıyayız. Belirtilen ülkelerde hastalığın kontrolsüz bir şekilde yayılacağı gözükmektedir.

  Hastalığın kontrolsüz bir şekilde yayılmasıyla, Orta Doğu ülkeleriyle Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde süreç çok hızlı bir şekilde yaşanıp atlatabilecek ancak ne yazık ki buna karşın ölüm sayıları çok yüksek rakamlara ulaşacaktır” şeklinde konuştu.

  Söz konusu ülkelerle olan tarihi, kültürel ve ticari bağlar nedeniyle, bölgenin lider ülkesi konumunda olan Türkiye’nin zor günler yaşayacak olan ülkelere destek vermesi gerektiğinin de altını çizen Omay, “Bu bölgelerde oluşacak kontrolsüz salgının ülkemizi de etkileyeceği unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

  “UZAKTAN EĞİTİM DEVAM EDECEK”

  Pandemi sürecinin kısa ve uzun vadedeki etkilerini de değerlendiren Omay, okulların kısa dönemde açılabileceğini düşünmediğini belirterek, “Okulların açılması halinde, süreci kontrollü bir şekilde yönetebilecek durumda değiliz, çocuklar çok hızlı şekilde birbirlerine hastalığı geçirip eve taşıyorlar, eve taşıyınca da bütün ev halkına taşımış oluyorlar” şeklinde konuştu. Omay, “Önümüzdeki dönemde de uzaktan eğitime devam edileceğini düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

  “TURİZMLE İLGİLİ ÇOK TEDBİRLİ OLMAMIZ GEREKİYOR”

  Ticaretle uğraşanlar için antikor testleri ve antikor pasaportu uygulamalarının yapılması gerektiğini belirten Omay, “İnsanları işgücüne katarak süreci kendi lehimize çevirmemiz gerekiyor” dedi.

  Çin’in birçok üretim alanından çekilmek zorunda kaldığını söyleyen Omay, “Çin’in çekildiği alanları kısa vadede doldurabilme şansımız var ” ifadelerini kullandı.

  Turizme ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Omay, “Turizmle ilgili olarak çok tedbirli olmamız gerekiyor. Pandemi mücadelesinde bu kadar başarı sağlamışken, dünya ülkelerine örnek olarak gösterilirken, turist kabul etme durumumuzun kısa dönemde biraz zor olduğunu görüyorum açıkçası.

  Başta salgının çok önemli rakamlara ulaştığı Rusya Federasyonu ve Batı Avrupa ülkelerinin, Türkiye turizminin ana pazarları olduğunu düşündüğümüzde, turist kabul etme maliyetinin yüksek olabileceği akıllara gelmektedir” dedi. Omay, “Diğer taraftan, Türkiye’nin sağlık altyapısı ve çalışanları, pandemi mücadelesini başarıyla sürdürerek tüm Dünya ülkelerine örnek olmaktadır. Türkiye, pandemi mücadelesiyle sağlık turizmi alanındaki olumlu yer ve imajını daha da geliştirmiştir. Öyle sanıyorum ki pandemi sonrasında Türkiye sağlık turizmindeki yerini çok daha yukarılara taşıyacaktır” değerlendirmesinde de bulundu.

  “1,5-2 YILDAN DAHA ERKEN BİTMEZ”

  Corona virüsüne ilişkin öngörülerini de anlatan Omay, “1,5-2 yıl arasında ancak biter bu iş. Daha erken bitme ihtimali yok. Modelin yaptığı tahminlere göre; dünya iki tane döngü yaşamış şu anda, o da gözüküyor zaten. Birincisi, Çin’den Avrupa’ya gelen döngü ve takiben Avrupa’nın merkez haline gelip Amerika ile birlikte merkez olduğu döneme geçiş. Şimdi süreç güney yarım küreye taşındı. Brezilya’da hastalık hızla yayılmaya başladı. Döngü yukarıya doğru artış yapacak” şeklinde konuştu.

  Omay, “Bu da demek oluyor ki önümüzdeki Eylül-Ekim döneminde tekrar tedbirleri gözden geçirip kontrolü elden bırakmadan devam etmemiz gerekiyor yoksa hastalık hızla tekrar artacaktır. Turizmi ele alacak olursak yüksek doluluklarla geçireceğimiz yaz aylarını da bu yıl çok zor geçireceğiz” dedi.

  “70 MİLYON KİŞİYE TEŞHİS KONULDUĞUNDA 3. DÖNEME GİRİLECEK”

  Pandemi sürecine ilişkin iyi ve kötü senaryoların neler olduğunun sorulması üzerine Omay, şunları söyledi:
  “Modelin yaptığı öngörüye göre 70 milyona yakın kişiye teşhis konulduğunda, dünya 3’üncü döneme yani normalleşme dönemine girecektir ki bu süreç 1,5 yıl içerisinde yaşanacaktır.”

  Pandeminin ekonomik etkilerini de yorumlayan Omay, “Bizim firmalarımızı şu anda koruyabilme şansımız var” dedi. Omay, stratejik firmaların devlet desteğiyle ayakta tutulabilmesine dikkat çekti. Omay, firmalara başta hazine kanalı ile sağlanacak nakit desteklerin en etkin politika olacağını ifade etti. Para politikasının arz yönlü iktisadi krizde çözüm sağlamayacağını belirten Omay, pandemi sürecinde tarımın önemini de vurguladı. Pandemi sürecinde ve sonrasında ekonominin durumuna ilişkin de konuşan Omay, üretim desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

  “ÖNEMLİ OLAN SÜRECİ KONTROL ETMEK”

  Türkiye’de corona virüsü sürecinin gidişatını değerlendiren Omay, “Türkiye’nin geneline yayılması beklenen bir virüsten söz ediyoruz. Virüsün ülke geneline yayılması bir yılda mı olur, iki yılda mı olur, süreci kontrol etmek önemli olan” dedi.

  Omay, “İnsanlarımızı bundan nasıl koruyabiliriz, asıl önemli olan o. Vaka sayılarını, ne yaparsak yapalım, ilaç ve aşı bulunmadığı takdirde sürekli olarak yayılacak, durmayacaktır” ifadelerini kullandı.

  Kontrollü yayılma, hızlı ve etkin filyasyon için büyük veri merkezlerinin kurulmasının ve teknolojik araçlar ve istatistik yöntemlerin kullanılarak bundan sonraki dönemlere de hazırlık yapılmasının gerekli olduğunu ifade eden Omay, bu amaç için Atılım Üniversitesin İşletme Fakültesinde uzun bir süredir hazırlık yaptıklarını ve yeni dönemle birlikte bahsedilen eğitimin başlatılacağını da söyledi.

  “TOPLUMUN YÜZDE 60’INDA ANTİKOR GELİŞECEK GİBİ GÖRÜNÜYOR”

  “2-3 senenin sonunda toplumun yüzde 60’ında antikor gelişecek gibi gözüküyor. Bu süreci kontrollü atlatmak gerekiyor, korkarak yaşayacak halimiz yok” diyen Omay, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Bu süreci, yavaş ve sağlık sistemini çöküntüye uğratmayacak şekilde geçirmemiz gerekiyor ki ölüm sayılarını en düşük düzeylerde tutabilelim. Bizi asıl ilgilendiren süreç budur.”

  Omay, ikinci önemli olanın ise ekonomik süreç olduğunu yineledi.

  Hükümetin pandemi sürecinde son derece dikkatli davranmakta olduğunu ve neticesinde de olumlu sonuçlar almakta olduğunu kaydeden Omay, “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin pandemi mücadelesindeki hassasiyeti neticesinde kaydettiği başarısını gönülden kutluyor ve devamını diliyorum” dedi.
  (İHA)

  Share

  Dünya geneli
  31,517,450
  Total confirmed cases
  Updated on 22 September 2020 11:12
  Italy
  299,506
  Toplam vaka sayısı
  Updated on 22 September 2020 11:12
  Spain
  671,468
  Toplam vaka sayısı
  Updated on 22 September 2020 11:12
  Iran
  429,193
  Toplam vaka sayısı
  Updated on 22 September 2020 11:12
  Germany
  275,581
  Toplam vaka sayısı
  Updated on 22 September 2020 11:12

  Son haberler

  Asya Kaplan Sivrisineği nedir, nasıl ayırt edilir?

  Ayrıca ısırık sonrası oluşan yaraların da iyileşmesi uzun zaman alıyor.İstanbul'da Beykoz, Sarıyer, Zeytinburnu ve Arnavutköy'de Asya Kaplan Sivrisineği vakalarının fazla olduğu açıklandı.Asya Kaplan...

  Boğaz ağrısı Covid-19 belirtisi mi? Corona virüsü belirtileri listesi…

  Corona virüsü belirtileri gösterdiğini düşünenler hastalığın belirtilerini detaylı olarak araştırıyor. Türkiye’de günlük olarak açıklanan son verilere göre corona virüsü tespit edilen hastaların sayısı...

  Anksiyeteye karşı 8 etkili tüyo

  CovId-19 vakalarındaki artış, virüs yakalanma korkusu, bu süreçte kişilerin yakın çevrelerinde salgın sebebiyle kayıpların oluşması ya da virüsle ilgili belirsizlik gibi nedenler kaygı...

  Sıkça sorulan sorular

  Asya Kaplan Sivrisineği nedir, nasıl ayırt edilir?

  Ayrıca ısırık sonrası oluşan yaraların da iyileşmesi uzun zaman alıyor.İstanbul'da Beykoz, Sarıyer, Zeytinburnu ve Arnavutköy'de Asya Kaplan Sivrisineği vakalarının fazla olduğu açıklandı.Asya Kaplan...

  Boğaz ağrısı Covid-19 belirtisi mi? Corona virüsü belirtileri listesi…

  Corona virüsü belirtileri gösterdiğini düşünenler hastalığın belirtilerini detaylı olarak araştırıyor. Türkiye’de günlük olarak açıklanan son verilere göre corona virüsü tespit edilen hastaların sayısı...

  Anksiyeteye karşı 8 etkili tüyo

  CovId-19 vakalarındaki artış, virüs yakalanma korkusu, bu süreçte kişilerin yakın çevrelerinde salgın sebebiyle kayıpların oluşması ya da virüsle ilgili belirsizlik gibi nedenler kaygı...

  Bilim Kurulu üyesi Özlü: Yeni önlemler yolda, bazı zorlayıcı kararlar alınabilir

  Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Ekotürk kanalında aşı çalışmaları ve salgına yönelik tedbirler hakkında açıklamalarda bulundu.“YILBAŞINA KADAR FAZ-3 ÇALIŞMALARINI TAMAMLAYAN AŞILAR...

  Türk Tabipleri Birliği: Salgın yönetilemiyor, fırtına kapıda

  TTB'nin Covid-19 pandemisi değerlendirme raporunu TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. D. Sinan Adıyaman, TTB Covid-19 İzleme Grubu üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, Merkez...

  104 yaşındaki Beyaz nine coronayı yendi

  Beyaz Kaplan’a 2 Ekim günü rahatsızlanınca götürüldüğü Gölbaşı Devlet Hastanesi’nde şüphe üzerine corona virüsü testi yapıldı. Test sonucu pozitif çıkan yaşlı kadın hastanede...

  Benzer Makaleler

  Asya Kaplan Sivrisineği nedir, nasıl ayırt edilir?

  Ayrıca ısırık sonrası oluşan yaraların da iyileşmesi uzun zaman alıyor.İstanbul'da Beykoz, Sarıyer, Zeytinburnu...

  Boğaz ağrısı Covid-19 belirtisi mi? Corona virüsü belirtileri listesi…

  Corona virüsü belirtileri gösterdiğini düşünenler hastalığın belirtilerini detaylı olarak araştırıyor. Türkiye’de günlük olarak...

  Anksiyeteye karşı 8 etkili tüyo

  CovId-19 vakalarındaki artış, virüs yakalanma korkusu, bu süreçte kişilerin yakın çevrelerinde salgın sebebiyle...

  Bilim Kurulu üyesi Özlü: Yeni önlemler yolda, bazı zorlayıcı kararlar alınabilir

  Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Ekotürk kanalında aşı çalışmaları ve salgına...