More

  Sağlık Bakanlığı açıkladı: Berber, kuaför ve güzellik salonlarında alınması gereken önlemler

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü ile mücadelede ilk dönemin geride kaldığını ve ikinci döneme ‘Kontrollü Sosyal Hayat’ adının verildiğini açıklamıştı.

  Normalleşme sürecinde berberler, kuaförler ve güzellik salonları ile ilgili yeni kurallar açıklandı. Bu kuralları tek tek sıralayan Sağlık Bakanlığı, iş yeri sahiplerinden müşterilere kadar alınacak önlemler hakkında bilgilendirdi.

  ÖNLEMLERLE İLGİLİ AFİŞLER ASILACAK

  Berber, kuaför ve güzellik salonlarında, iş yeri alanlarının küçük olması ve çalışma koşulları nedeniyle müşterilerle yakın temas (1 metreden yakın, 15 dakikadan uzun) söz konusu olabilir. Bu nedenle hem iş yeri çalışanı hem de müşteri, COVID-19
  salgını süresince geçerli olmak üzere korunma önlemleri olarak aşağıdaki kurallara uyulmalıdır. Her iş yerinin görünür bir yerine önlemlerle ilgili afişler (el yıkama, maske kullanımı ve iş yerinde uyulması gereken kurallar) asılmalıdır.

  PERSONEL SAYISI AZALACAK

  İş yeri ile ilgili alınması gereken önlemler
  *İş yerinde kalabalık oluşmasını engellemek için, müşteriler randevu ile kabul edilmelidir. Müşterilerin randevu saatinde gelmeleri istenmelidir.
  *Müşteriye olabildiğince az sayıda personel ile hizmet verilmeli ve bunlar kayıt altına alınmalıdır. Bu uygulama, müşterinin ya da personelin COVID-19 çıkması durumunda temaslı taramasını kolaylaştıracaktır.
  *İş yerinin dışında da sosyal mesafe korunmalı, kalabalık olmasını engelleyecek önlemler alınmalıdır.
  *İş yerinde hizmet verilecek koltuk/ birim sayısı, kişiler arası sosyal mesafeyi koruyacak şekilde (örneğin koltuk sayıları azaltılmalı, birer koltuk atlanarak müşteri oturtulmalı) düzenlenmelidir.

  MASKESİZ MÜŞTERİ ALINMAYACAK

  *İş yerindeki koltuk/birim sayısı kadar içeriye müşteri kabul edilmelidir.
  *İş yerine maskesiz müşteri alınmamalıdır. Müşteriler işlem esnasına kadar maske kullanmalı, ancak yapılacak işlemin özelliğine göre kısa süreli maskeyi çıkarabilir.
  *İş yerine müşteri ve çalışan dışında kimse bulunmamalı, misafir alınmamalıdır.
  *İş yeri içinde su ve sabuna erişim kolay olmalı ve burada tek kullanımlık kâğıt havlular bulundurulmalıdır.
  *İş yeri girişinde müşteriler tarafından kullanılmak üzere el antiseptiği bulundurulmalı ve sürekliliği sağlanmalıdır.
  *Müşteriler, iş yerine girmesini takiben ellerini yıkaması ya da el antiseptiği kullanması konusunda uyarılmalıdır.
  *İş yerinde satışa sunulan şampuan, kozmetik gibi ürünleri mümkün olduğunca cam veya tezgâhların arkasında korumaya alınmalıdır, ortalıkta bırakılmamalıdır.

  YİYECEK VE İÇECEK SERVİSİ YAPILMAYACAK

  Berber, Kuaför ve Güzellik Salonlarında Alınması Gereken Önlemler:

  *Müşterilere hizmet verilirken yiyecek ve içecek (su hariç) servisi yapılmamalıdır.

  *İçeride ortak kullanım amacıyla gazete, dergi vb. şeyler bulundurulmamalıdır.

  *Her müşteri için tek kullanımlık malzeme kullanılmalı, tek kullanımlık malzeme sağlanamadığı durumlarda her kullanım sonrasında tekstil malzemeleri en az 600C’de yıkanmalıdır. Kullanılan aletlerin üzerinde kan veya sekresyon yoksa,
  yüzde 70’lik alkol ile silinmelidir. Kullanılan aletlerin üzerinde kan veya sekresyon varsa, ön temizlik yapıldıktan ve kuruduktan sonra yüzde 70’lik alkol ile silinmelidir.

  *Manikür, pedikür, epilasyon gibi işlemlerde kullanılan aletlerin kişiye özel olması sağlanmalıdır. Kişiye özel alet kullanımı sağlanamadığı durumlarda, her müşteriden sonra kullanılan aletlerin temizlik ve sterilizasyonu sağlanmalıdır. Yapılan işlem eldiven kullanmayı gerektiriyorsa tek kullanımlık eldiven kullanılmalıdır. Eldivenli ellerle çevreye dokunulmamalıdır.

  İLGİLİ HABERSon dakika... Bakan Koca salgınla mücadelede ikinci dönemi açıkladı: 'Kontrollü Sosyal Hayat'Son dakika… Bakan Koca salgınla mücadelede ikinci dönemi açıkladı: ‘Kontrollü Sosyal Hayat’

  FÖN MAKİNESİ MÜMKÜN OLDUĞUNCA KULLANILMAMALI

  *Fön makinesi mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. Fön makinesi gibi yüksek hava akımı yaratan cihazları kullanırken, düşük hızda, yandaki müşteriyi etkilemeyecek yönde ya da diğer müşterilerden farklı bir alanda kullanılmasına özen gösterilmelidir.

  *Saç kesimi esnasında yüze ve baş bölgesinde kalan kesilmiş saçların ve kullanılan araç ve gereçlerin geçici süreliğine temizlenmesi için kullanılan ense fırçasının kullanımı geçici süreliğine durdurulmalıdır.

  *Bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetinin sunumu geçici süreliğine durdurulmalıdır.

  *Kasa önünde sıra beklerken, durulması gereken yerler zeminde sosyal mesafeyi sağlayacak şekilde işaretlenmelidir.

  *Müşterilerden tercihen temassız olmak üzere, nakit olmayan ödeme yapmaları istenmelidir.

  RANDEVU İLE GİDİLECEK

  Müşterilere Yönelik Önlemler:
  *İş yerinde belirlenen kurallara uyulmalıdır.
  *Diğer müşterilerle aradaki sosyal mesafeye (en az 3-4 adım) dikkat edilmelidir.
  *Randevu ile gidilmeli ve randevu saatine uyulmalıdır.
  *Maske (tercihen tıbbi) kullanılmalıdır.
  *İş yerine girdikten sonra eller yıkanmalı ya da el antiseptiği kullanılmalıdır.
  *İş yeri içinde gerekli olmadıkça yüzeylere dokunulmamalıdır.
  *Çevreye temas sonrası el antiseptiği kullanılmalıdır.
  *Yemek ve içmek (su hariç) için talepte bulunulmamalıdır.

  Personeli Korumaya Yönelik Önlemler:
  *Hasta personel (ateş, öksürük, nezle, nefes darlığı gibi belirtileri olan) çalıştırılmamalıdır.

  *Personel çalışırken ateş, öksürük, nezle, nefes darlığı gibi belirtiler gelişirse, maskesi takılı olarak pandemi hastanesine yönlendirilmelidir.

  *Personel vardiyalı çalıştırılmalı, çalışma ortamında aynı anda daha az personelin bulunması sağlanmalıdır.

  *Çalışan personelin tümünün kuralına uygun maske takması sağlanmalıdır. Maske ıslandıkça ya da kirlendikçe değiştirilmelidir.

  *Müşteri ile 1 metreden yakın ve 15 dakikadan uzun temas olasılığı olan personelin yüz koruyucu kullanması sağlanmalıdır. Yüz koruyucu her müşteri sonrasında yüzde 70’lik alkol ile silinerek tekrar kullanılabilir.

  *Çalışan personelin el hijyenine dikkat etmelerini sağlanmalıdır. Bunun için, eller sık sık en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalı, su ve sabun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği ile ovalanmalıdır. Antiseptik içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

  *Personelin dinlenme alanlarında sosyal mesafenin korunması ve maske takılmasının sürdürülmesi sağlanmalıdır. Yemek yerken ya da çay/kahve içilirken, maske çıkarılacağı için, bunun yapıldığı kapalı alanda aynı anda birden fazla kişinin olmaması sağlanmalıdır.

  *Çalışan personelin temaslı ya da izolasyonda olmadığından emin olunmalıdır.

  TUVALETLER NASIL TEMİZLENECEK?

  Ortam Temizliği, Dezenfeksiyonu ve Havalandırma:
  *Temizlik günlük olarak yapılmalıdır. Ancak, sık kullanılan alanlar daha sık temizlenmelidir.

  *İş yerlerinin temizliğinde özellikle sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, telefon ahizeleri, masa yüzeyleri gibi) temizliğine dikkat edilmelidir. Bu amaçla, su ve deterjanla temizlik sonrası dezenfeksiyon için 1/100 sulandırılmış (5 litre suya yarım küçük çay bardağı) sodyum hipoklorit içeren çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılabilir. Klor bileşikleri yüzeylerde korozyon oluşturabilir. Dayanıklı yüzeyler için kullanılması önerilen bir dezenfektandır. Tuvalet temizliği için 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılmalıdır.

  *Klor bileşiklerinin uygun olmadığı bilgisayar klavyeleri, telefon ve diğer cihaz yüzeyleri yüzde 70’lik alkolle silerek dezenfeksiyonu sağlanmalıdır.

  *Çalışma tezgahları, ekipmanları ve aletleri düzenli olarak temizlenmeli, yüzde 70’lik alkol ile dezenfekte edilmelidir.

  *Müşteriler ödeme terminalini kullanır ve dokunurlarsa, hemen arkasından yüzde 70’lik alkol ile dezenfekte edilmelidir.

  *Temizlik yapan personelin maske ve eldiven kullanması sağlanmalıdır. Temizlik sonrasında personelin maske ve eldivenlerini çıkartıp iş yerindeki çöpe atması, yıkanabilir bez maske kullandıysa yenisiyle değiştirmesini ve ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkaması, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği ile ovalaması sağlanmalıdır.
  *İş yeri sık sık havalandırılmalıdır.

  Share

  Dünya geneli
  32,052,196
  Total confirmed cases
  Updated on 23 September 2020 22:31
  Italy
  302,537
  Toplam vaka sayısı
  Updated on 23 September 2020 22:31
  Spain
  693,556
  Toplam vaka sayısı
  Updated on 23 September 2020 22:31
  Iran
  432,798
  Toplam vaka sayısı
  Updated on 23 September 2020 22:31
  Germany
  279,205
  Toplam vaka sayısı
  Updated on 23 September 2020 22:31

  Son haberler

  Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlıkçı sayısı 100 oldu

  Türk Tabipler Birliği (TTB) Covid-19 salgınının altıncı ayının geride bırakılmasıyla yaşamını yitiren sağlıkçıların sayısının 43'ü hekim olmak üzere 100'e yükseldiğini açıkladı. TTB'nin resmi...

  İki sağlık çalışanı daha corona virüsünden hayatını kaybetti

  Bir yandan şiddet olaylarıyla mücadele eden sağlık çalışanları bir yandan da corona virüsü ile savaşıyor. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının sayısı da...

  TOY: Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet son bulsun

  Bu haber 27 kez okunmuştur. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Başkanı Hakan Toy Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde...

  Sıkça sorulan sorular

  Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlıkçı sayısı 100 oldu

  Türk Tabipler Birliği (TTB) Covid-19 salgınının altıncı ayının geride bırakılmasıyla yaşamını yitiren sağlıkçıların sayısının 43'ü hekim olmak üzere 100'e yükseldiğini açıkladı. TTB'nin resmi...

  İki sağlık çalışanı daha corona virüsünden hayatını kaybetti

  Bir yandan şiddet olaylarıyla mücadele eden sağlık çalışanları bir yandan da corona virüsü ile savaşıyor. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının sayısı da...

  TOY: Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet son bulsun

  Bu haber 27 kez okunmuştur. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Başkanı Hakan Toy Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde...

  SMA hastası 1,5 yaşındaki Demir Ali yardım bekliyor

  Kas kaybı ile zayıflığına yol açan Spinal Musküler Atrofi (SMA) hastalığı teşhisi alan Demir Ali Bayraktar yaşam mücadelesi veriyor. Minik Demir Ali, yürürken,...

  ‘Maske, antikor geliştirilmesini sağlıyor’ – Sağlık son dakika haberler

  Prof. Dr. İbrahim Akdağ, pandemi nedeniyle takılan maskelerin aşı etkisi yarattığına dair yapılan yorumları değerlendirdi. Akdağ, maske takarak vücuda girmesi ihtimal virüs miktarı...

  Çin’den gelen aşı hakkında açıklama: 20 gönüllü aşılandı, ciddi yan etki yok

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova, Çin’de geliştirilen Covid-19 aşısının ilk gönüllü...

  Benzer Makaleler

  Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlıkçı sayısı 100 oldu

  Türk Tabipler Birliği (TTB) Covid-19 salgınının altıncı ayının geride bırakılmasıyla yaşamını yitiren sağlıkçıların...

  İki sağlık çalışanı daha corona virüsünden hayatını kaybetti

  Bir yandan şiddet olaylarıyla mücadele eden sağlık çalışanları bir yandan da corona virüsü...

  TOY: Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet son bulsun

  Bu haber 27 kez okunmuştur. Türkiye Sağlık İşçileri...

  SMA hastası 1,5 yaşındaki Demir Ali yardım bekliyor

  Kas kaybı ile zayıflığına yol açan Spinal Musküler Atrofi (SMA) hastalığı teşhisi alan...